Ceny energií posílily po nejsilnějším propadu letošního roku | Strategický nákup s odborníky na energie

Ceny energií posílily po nejsilnějším propadu letošního roku

Korelace energií. Trendy energií a jejich index RSI

 

Většina energetických komodit vykazovalo extrémní pokles již na začátku minulého týdne. Ke krátkodobému růstu po velmi silných poklesech došlo již na konci minulého týdne. Na začátku pondělního obchodování se ukazatele technické analýzy, měřící rychlost poklesu, navrátily do obvyklých hodnot. Během tohoto týdne tedy můžeme očekávat návrat k poklesu ceny všech energií, včetně ceny plynu pro rok 2020.

Cena ropy Brent minulý týden vykázala dle ukazatele RSI nejrychlejší pokles od prosince roku 2018. Tentokrát došlo k rychlému růstu ceny ropy a index RSI se vrátil do obvyklých hodnot. Klesající trend ceny ropy však přetrvává a tento týden můžeme očekávat pokles na nové minimum pod hranicí 60 USD/bbl.

Po extrémním poklesu došlo ke korekci ceny uhlí pro rok 2020, která posílila během minulého pátku a během pondělního obchodování. Také u ceny uhlí je však trend klesající a do konce týdne očekáváme pokles nejméně na minima z minulého týdne.

Zemní plyn pro rok 2020 také během pátečního obchodování posílil zpět nad hranici 19 EUR/MWh, avšak tento týden opět plyn oslabí až k ceně 18,50 EUR/MWh.

 


Index RSI
Hodnoty pod 30: vysoká pravděpodobnost růstu ceny, aktuální pokles je příliš prudký.
Hodnoty nad 70: vysoká pravděpodobnost poklesu ceny, aktuální nárůst je příliš strmý.

– RSI je zkratka pro Relative Strength Index, neboli index relativní síly. Hodnota se pohybuje mezi 0 a 100. Tento indikátor se používá pro identifikaci překoupeného a přeprodaného trhu. Pomáhá určit, jestli byl aktuální pohyb cen již příliš silný a hrozí jeho obrat.

– Překoupený a přeprodaný trh: Důležitými hodnotami jsou 70 a 30 bodů. Pokud se RSI pohybuje nad 70 body, signalizuje to překoupený trh a po neobvykle silném růstu tak hrozí alespoň krátkodobý protipohyb v podobě poklesu cen. Hodnota RSI pod 30 body naopak signalizuje přeprodaný trh a možnost alespoň krátkého růstu ceny po neobvykle silném poklesu.


© 2019 Analytický tým Energy Managers, a.s.Copyright © 2018 Energy Managers, a.s. Všechna práva vyhrazena. Webové stránky vytvořil Tomáš Hlad.

Firemní video vytvořil Michal Orsava a tým Pixtream s.r.o.

Podmínky ochrany osobních údajů/GDPRDisclaimer Energy Managers