Cena ropy Brent dosáhla 80 dolarů. Co nás čeká v létě? | Strategický nákup s odborníky na energie

Cena ropy Brent dosáhla 80 dolarů. Co nás čeká v létě?

Cena ropy Brent má za sebou nejdelší sérii týdenních nárůstů od roku 2011, během kterých posílila o téměř 27 %. Při přesažení ceny 80 USD za barel můžeme sledovat silnější reakce také ostatních energií, kdy cena plynu pro rok 2019 dosahuje tříletých maxim a elektřina pro rok 2019 dosahuje nejvyšších cen od ledna roku 2013.

Graf: Vývoj cen ropy Brent od února 2018

Hlavní faktory, které způsobily růst cen

V mnoha ohledech se nyní trh s ropou nachází v podobném stavu, jako v cyklu během let 2011 – 2014, kdy se ropa pohybovala nejčastěji v rozmezí 100 – 120 USD za barel. Toto období bylo charakterizováno zotavením ekonomiky po krachu z roku 2008, produkce ropy v Libyi zkolabovala a trh věřil, že Saúdská Arábie, a tedy i kartel OPEC, bude vždy bránit poklesu ceny ropy pod 100 USD, kterou potřebuje pro vyrovnání státního rozpočtu.

Nyní se trh dívá na propad těžby Venezuely, spotřeba ropy dosahuje vysokých hodnot a Saúdská Arábie se pomocí tří zpravodajských služeb (Reuters, Bloomberg, Wall Street Journal) nechala slyšet, že jejím cílem je dosažení ceny ropy ve výši 80 USD.

I přes mnoho podobností je však cyklus růstu cen ropy nyní odlišný a během letních měsíců se pravděpodobně dočkáme poklesu.

Hlavní změny na trhu

Hlavní změny oproti situaci před sedmi lety, spatřujeme v dopadu růstu cen ropy na spotřebu a také ve skokovém růstu americké těžby, která se začíná projevovat rekordním exportem americké ropy zejména do Evropy i Číny.

Export americké ropy dosáhl v týdnu končícím 11. května 2018 podle dat EIA nového historického maxima přesahující 2,5 milionů barelů ropy denně, což je objem exportu, který odpovídá objemu exportu ropy Kuvajtu, Íránu, či Spojených arabských emirátů. Skokový růst objemu exportu ropy USA nyní vytváří konkurenci pro kartel OPEC v Asii a Evropě a bez dalších neplánovaných přerušení těžby povede k oslabení cen.

V Evropě, USA, ale také například v Indii se na základě změn daní a kurzových rozdílů ceny pohonných hmot šplhají k maximům viděným naposledy v roce 2008. Proto se také v posledních týdnech začaly v médiích objevovat články o dopadu cen ropy na destrukci spotřeby pohonných hmot.

Fakt, že cena ropy ve výši 80 USD za barel má stejný efekt na růst cen pohonných hmot a tím pádem i na poptávku, povede v nejbližších týdnech k diskusi o možném navýšení těžby světových producentů s volnou produkční kapacitou (Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty a Rusko). Pokud se konverzace členů kartelu OPEC posune tímto směrem, jak nyní očekáváme, tlak na oslabení cen ropy během léta se zvýší.

Analytický tým Energy Managers, a.s.Copyright © 2018 Energy Managers, a.s. Všechna práva vyhrazena. Webové stránky vytvořil Tomáš Hlad.

Firemní video vytvořil Michal Orsava a tým Pixtream s.r.o.

Podmínky ochrany osobních údajů/GDPRDisclaimer Energy Managers