Riziko odstávek francouzských jaderných elektráren přetrvává | Strategický nákup s odborníky na energie

Riziko odstávek francouzských jaderných elektráren přetrvává

Z analýzy rozdílů cen mezi cenami elektřiny v Německu a Francii vyplývá, že trh stále očekává odstavení jaderných bloků ve Francii, které proběhne zejména v průběhu posledního kvartálu tohoto roku. Ceny elektrické energie sice za poslední dva týdny oslabily ze svých maxim, nicméně tento pokles není dlouhodobě udržitelný.

Srovnání cen elektřiny na burzách Evropy

Podezření z možných závad na parogenerátorech dvou desítek reaktorů jaderných elektráren ve Francii vzniklo 10. září a od té doby zůstala cena elektřiny na francouzském trhu výrazně vyšší, než cena elektřiny v Německu. Cena říjnového produktu na francouzském i německém trhu se neudržela na maximech, kterých bylo dosaženo bezprostředně po vzniku obav z možného odstavování reaktorů, tedy 10. září. Nárůst cen elektřiny se však neudržel po oznámení EDF, podle kterého nebylo nutné reaktory ihned odstavit. Produkt Oct-19 na německém trhu za poslední dva týdny propadl o 3,1 EUR/MWh, zatímco cena říjnového produktu ve Francii oslabila o 2,7 EUR/MWh. Navzdory propadu cen elektřiny od 10. září však zůstává cena elektřiny ve Francii výrazně vyšší, než cena elektřiny v Německu. Tento stav ukazuje, že trh vnímá riziko odstavení jaderných elektráren ve Francii stále jako vysoké.

Rozdíl cen elektřiny obchodované na francouzském a německém trhu. Zdroj: Energy Managers, a.s.

Riziko dalších odstávek jaderných elektráren Francie přetrvává

Rozdíl mezi cenami elektřiny ve Francii a Německu se za poslední dva týdny snížil jen nepatrně. Cena říjnové elektřiny ve Franci stále zůstává o 5 EUR/MWh vyšší, než v Německu. Ještě výraznější rozdíl se projevuje v případě cen elektřiny pro Q4-19. Rozdíl ceny elektřiny pro poslední kvartál tohoto roku mezi oběma trhy stabilizoval okolo 11 EUR/MWh. Z analýzy rozdílů cen elektřiny ve Francii a Německu tedy vyplývá, že navzdory poklesům cen elektřiny na burze, se za poslední dva týdny riziko dalšího odstavení JE Francie nesnížilo. Ceny elektřiny v rámci Evropy by měly brzy obnovit svůj růst.

Vývoj cen elektřiny na hlavních evropských trzích

Výkon jaderných elektráren Francie se bude tento týden pohybovat nejméně o 7 % níže, než se původně očekávalo. Neplánované odstávky tamních reaktorů vznikaly na základě stávek odborů, nízké hladiny řek a delšímu trvání desetiletých prohlídek reaktorů. Z těchto důvodů budou jaderné elektrárny Francie dosahovat nižšího výkonu, než se nyní očekává, také během následujících týdnů. Další neplánované odstávky 6ti elektráren, u kterých se projevilo podezření na anomálie parogenerátorů, navíc mohou nařídit úřady do 10. října.

Očekávaný výkon jaderných elektráren

Výkon jaderných elektráren ve Francii se v minulém týdnu propadl o 4,4 GW pod očekávané hodnoty (-10 %) a tento týden bude výkon jaderných elektráren o 3,1 GW nižší (-7,1 %), než se původně očekávalo. Za neplánovanými odstávkami stojí tři hlavní důvody, a to nízká hladina řek Francie, stávky odborů a opravy záložních generátorů reaktorů v rámci takzvaných desetiletých prohlídek.

Nízká hladina řek bude omezovat výkon jaderných elektráren Francie nejméně do konce října. Odstávky, které se týkají prodlužování životnosti reaktorů o 10 let, již tento týden vedly k delším odkladům restartu jaderných elektráren Flamanville a Plauel. Riziko dalšího prodloužení odstávek se týká zejména reaktoru Tricastin 1, který se má nyní navrátit do provozu 28. listopadu. Od 10. října také roste riziko dalších 24 hodinových odstávek kvůli nesouhlasu odborů s návrhem restrukturalizace státní energetické firmy EDF.

Největším rizikem dále zůstávají možné odstávky šesti jaderných reaktorů Francie kvůli podezření závad parogenerátorů. O možném odstavení rozhodnou regulační úřady ASN a IRSN do 10. října. Možné odstávky těchto reaktorů by vedly k omezení výkonu jaderných elektráren až o 15 % oproti aktuálním hodnotám.

Očekávaný výkon jaderných elektráren hlavních evropských trhů s jadernou energií. Zdroj: Energy Managers, a.s.

© 2019 Energy Managers, a.s.

Foto zdroj: REUTERS/Regis Duvignau/ Logo společnosti EDF provozující francouzské jaderné elektrárny.Copyright © 2018 Energy Managers, a.s. Všechna práva vyhrazena. Webové stránky vytvořil Tomáš Hlad.

Firemní video vytvořil Michal Orsava a tým Pixtream s.r.o.

Podmínky ochrany osobních údajů/GDPRDisclaimer Energy Managers