Ceny ropy kvůli růstu zásob a slabé poptávce oslabí | Prognózy vývoje cen

Ceny ropy kvůli růstu zásob a slabé poptávce oslabí

Cena elektřiny i zemního plynu pro rok 2021 během tohoto týdne oslabí s očekávaným poklesem ceny ropy Brent i ceny emisních povolenek. Dle očekávání dohoda o omezení těžby ropy světovými producenty přinesla jen dočasný růst cen, který se neudržel. Tento týden cena ropa ještě oslabí. Nicméně během května a června bude moci cena ropy začít opět posilovat s propadem americké těžby ropy, omezením těžby OPEC a Ruska, i s oživením spotřeby.


Zásoby ropy v USA rychle porostou

Dle očekávání (analýza 7.4.2020 a UPDATE 9.4. 2020) dohoda světových producentů o snížení těžby ropy ve výši 9,7 mili­onů barelů ropy denně přinesla pouze krátký růst ceny ropy Brent. Nyní se ropa pohybuje na minimech z 1. dubna. Důvodem je destrukce spotřeby ropy začala projevovat v pravidelných statistikách trhu v podobě rostoucích zásob v USA i Evropě. Minulý týden v USA došlo podle dat americké EIA k historicky nejvyššímu růstu zásob ropy ve výši 19,2 milionů barelů.

Skokové růsty zásob ropy v USA budou pokračovat ještě bě­hem následujících dvou týdnů. Je to dáno jednak vlivem pro­padu spotřeby pohonných hmot i ropy v USA, ale také spe­kulací na trhu (prodeje ropným fondem USO). Ty vyvolaly propad spotových cen ropy v USA na minimum od roku 1999.


Americká těžba zahájila její propad

V týdenních statistikách se začal pozvolna projevovat pokles americké těžby ropy, která z jejího historického maxima z kon­ce února ve výši 13,1 mil. barelů ropy denně oslabila již téměř o 1 milion barelů ropy denně. Pokles americké těžby ropy však bude pokračovat. Další pokles těžby se projeví také během léta, kdy můžeme očekávat propad americké těžby ropy i pod 11 mil. barelů ropy denně. Propad americké těžby ropy může být umocněn také velkým počtem hurikánů. Kvůli velmi teplým vodám v Mexic­kém zálivu můžeme očekávat nejvíce aktivní hurikánovou se­zónu za posledních několik let. Hurikány v USA tak během období červen – srpen mohou vést k dalším omezením americké těžby i exportu ropy.

Pokles americké těžby a potenciálně i exportu ropy se projeví v období květen – červenec. Očekáváme, že dojde také k pozvolnému oži­vení globální spotřeby pohonných hmot i surové ropy. Na základě aktuálních dat z trhu stále zastáváme názor, že se cena ropy v květnu a červnu obrátí k růstu.


Chcete aktuální informace z trhu a prognózy cen energií?
Vyzkoušejte naše analýzy a konzultace.

Zdarma vyzkoušet


Analytický tým Energy Managers, a.s.Copyright © 2018 Energy Managers, a.s. Všechna práva vyhrazena. Webové stránky vytvořil Tomáš Hlad.

Firemní video vytvořil Michal Orsava a tým Pixtream s.r.o.

Podmínky ochrany osobních údajů/GDPRDisclaimer Energy Managers