Nadměrné dodávky LNG do Evropy podpoří nižší ceny plynu | Strategický nákup s odborníky na energie

Nadměrné dodávky LNG do Evropy podpoří nižší ceny plynu

Na globálním trhu vznikl přebytek se zkapalněným plynem (LNG), který se projevuje neprodanými tankery s LNG u evropských břehů a také nízkými cenami plynu v Evropě i v Asii. Velmi vysoké zásobení trhu přetrvá také během celé topné sezóny, kdy celosvětová produkce LNG zaznamená meziroční nárůst o 8 %, zejména díky růstu dodávek z nových terminálů USA. Přebytek zkapalněného plynu bude podporovat nejen pokles cen plynu v tomto týdnu, ale zároveň bude zpomalovat růst cen plynu během topné sezóny, a to i v případě velmi studeného počasí.

Na globálních trzích se zkapalněným zemním plynem se projevuje přebytek, který tlačí ceny plynu na trhu k poklesu. To platí také v případě asijských cen plynu, které bývají obvykle výrazně dražší, než ve zbytku světa. Nyní se však rozdíly mezi cenou plynu v Evropě i Asii srovnaly a vyrovnání rozdílů mezi cenami plynu nastalo také v rámci Evropy. Španělsko má obvykle v rámci Evropy výrazně vyšší ceny plynu, avšak nyní ceny plynu ve Španělsku oslabily téměř na úroveň německých cen. Přebytek plynu se tedy vytvořil také na španělském trhu, kde jsou podzemní zásobníky doplněny z 90 % jejich kapacity. Španělsko dokonce odmítá některé dodávky LNG a přeprodává plyn dále do Evropy.

Přebytek zemního plynu přetrvá i během následujících měsíců, což bude brzdit růst cen plynu i v případě studeného počasí během zimy. Podle dat Refinitiv totiž během této zimní sezóny bude zásobení globálního trhu s LNG o 20 miliard metrů kubických vyšší (+8 %), než v minulém roce.

Rekordní počet nákladu LNG obdrželo zejména Španělsko

Zejména španělská zařízení LNG v poslední době obdržela rekordní počet nákladů LNG, protože obchodníci využili šesti tamních terminálů. Španělsko v porovnání s ostatními terminály Evropy totiž disponuje největším počtem přístavů pro import LNG. Plyn byl ve Španělsku uložen do zásobníků.

Aktuálně jsou však španělské terminály natolik plné, že budou importovány pouze pravidelné dodávky plynu.

Kvůli riziku přerušení ruských dodávek mohou však ceny plynu posílit

I v případě chladné zimy by se nyní Evropa mohla potýkat s problémy při absorbování nadměrných dodávek plynu. Na druhou stranu však potenciální riziko přerušení ruských dodávek plynu přes Ukrajinu od 2020 by mohly ceny plynu posílit. Obava z přerušení dodávek ruského plynu do Evropy od začátku roku 2020 přetrvává kvůli stále neuzavřené dohodě mezi Ruskem a Ukrajinou, která by měla upravovat podmínky přepravy ruského plynu přes Ukrajinu od začátku příštího roku. Uzavření dohody mezi zeměmi do konce tohoto roku si u trhu navíc stále nezískalo velkou důvěru v závislosti na přetrvávajících sporech mezi zeměmi i dlouhodobými plány Ruska na přesměrování jeho dodávek do jiných plynovodů, jako je Nord Stream, nebo TurkStream.

Strany jsou však stále ochotny jednat, kdy se opět setkají již 28. října na třístranném jednání realizovaném za podpory Evropské komise.

Rozdíl ceny plynu v Británii a ceny LNG v Asii

30. 9. – 4. 10. EUR/MWh
Asijská cena plynu Nov 19 (Ø) 17,80
Britská cena plynu Nov 19 (Ø) 16,40
Cenový rozdíl -1,40

Rozdíl ceny plynu obchodované v Británii a ceny LNG v Asii

V minulém týdnu britská cena plynu pro měsíc listopad zaznamenala pokles o 5 %, zatímco cena plynu Nov-19 na asijském trhu stabilizovala. Asijská nízká cena zkapalněného plynu ukazuje na přezásobení trhu, kdy neprodané tankery s LNG čekají na moři u Norska, Španělska i Británie.   Neprodané tankery s LNG jsou výsledkem poklesu poptávky po zemním plynu v Evropě, kde již nezbývá kapacita pro ukládání plynu do podzemních zásobníků. Přebytek LNG na trhu podpoří oslabení asijských cen plynu.

© 2019 Energy Managers, a.s.Copyright © 2018 Energy Managers, a.s. Všechna práva vyhrazena. Webové stránky vytvořil Tomáš Hlad.

Firemní video vytvořil Michal Orsava a tým Pixtream s.r.o.

Podmínky ochrany osobních údajů/GDPRDisclaimer Energy Managers