Cenové ukazatele naznačují pokles cen ropy | Strategický nákup s odborníky na energie

Cenové ukazatele naznačují pokles cen ropy

V předcházejícím článku jsme se věnovali důvodům růstu cen ropy Brent nad 80 USD za barel a také podobnostem současného růstu cen s cyklem nárůstů z let 2011 – 2014. Na trhu se však objevují ukazatele, které naznačují, že aktuální růst cen ropy se neudrží a s vysokou pravděpodobností ukazují na možné oslabení během nejbližších týdnů.

Dated Brent, tedy spotová cena ropy za fyzické dodávky lodní dopravou z Norska, se propadla pod ceny ropy Brent Frontline, což ukazuje to na největší přebytek ropy od začátku tohoto roku.

Rozdíl burzovní ceny ropy Dated Brent a Frontline

Rozdíl měsíčních produktů ropy Brent (červenec – srpen) ukazuje na stav zásobení trhu v nejbližších měsících. Cena červencové ropy se blíží ceně srpnové ropy, což je známkou slábnoucí poptávky po ropě a růstu zásob. Tento ukazatel oslabil o 80 % od konce dubna.

Rozdíl cen měsíčních produktů ropy Brent (červenec – srpen)

To, co naznačují výše uvedené cenové ukazatele, ukazuje také stav zásob v Evropě. Podle dat společnosti Genscape zásoby ropy v západní Evropě posílily na nejvyšší objem od července 2017, ve výši 62 milionů barelů ropy.

Stav zásob ropy v Evropě (oblast ARA); (tisíce barelů)

Cena ropy se neudržela nad 80 USD za barel a během nejbližších týdnů očekáváme pokles její ceny směrem ke hranici 75 USD za barel. Pokles ceny ropy Brent se ještě zrychlí v případě likvidace dlouhých pozic podílových fondů (tedy vlivem spekulace), v případě potvrzení záměru navýšit těžbu ze strany největších světových producentů ropy, před jednáním kartelu OPEC ve Vídni, které je plánováno na 22. června. Tuto variantu stále vnímáme jako nejvíce pravděpodobnou.

Analytický tým Energy Managers, a.s.
Úvodní obrázek: Logo kartelu OPEC na jejich sídle ve Vídni. Foto: REUTERS/Heinz-Peter Bader/File PhotoCopyright © 2018 Energy Managers, a.s. Všechna práva vyhrazena. Webové stránky vytvořil Tomáš Hlad.

Firemní video vytvořil Michal Orsava a tým Pixtream s.r.o.

Podmínky ochrany osobních údajů/GDPRDisclaimer Energy Managers