Cena plynu následuje ropu a emisní povolenky - Strategický nákup energií pro velkoodběratele

Cena plynu následuje ropu a emisní povolenky

Cena plynu Cal-21 zaznamenala již pátý týdenní pokles v řadě a oslabila na nové minimum od roku 2009, mírně nad 12,50 EUR/MWh. Nejdůležitějším faktorem pro pokles ceny zemního plynu pro rok 2021 byl nejsilnější týdenní propad ceny ropy Brent od roku 1991 (-20,3 %). Pokles ceny plynu však podpořil také pokračující propad ceny emisních povolenek, které propadly o 26,6 %.

Ceny ropy pod tlakem kvůli propadu poptávky aerolinek

Cena ropy zaznamenala pokračující pokles kvůli aerolinkám omezujícím jejich provoz a také kvůli pokračujícímu poklesu spotřeby pohonných hmot v Evropě, kde další nové státy za­váděly zákazy volného pohybu osob kvůli šíření koronaviru. Ropa v minulém týdnu reagovala také na nové zprávy o dal­ším navyšování těžby ropy Saúdské Arábie.

Pokles ceny plynu bude pokračovat

Pokles ceny energií byl již nyní extrémně silný, a proto v prv­ní polovině tohoto týdne očekáváme krátké posílení ceny ply­nu Cal-21 do pásma 13 – 13,50 EUR/MWh. Růst se však neudrží a kalendářní produkt zakončí týden poklesem blíže u hranice 12 EUR/MWh.

Plyn Cal-21 nejprve mírně posílí kvůli studenému počasí v Ev­ropě a očekávanému krátkému posílení ceny ropy Brent. Ropa nejprve mírně posílí na základě spekulací o možném omezení těžby texaských producentů ropy ve spolupráci se Saúdskou Arábií. Růst cen energií se však neudrží. Hlavním téma­tem trhu totiž opět bude propad spotřeby pohonných hmot a le­teckého benzínu kvůli koronaviru.


Zajímá vás energetický trh, aktuální situace na trhu i prognózy cen energií?
Vyzkoušejte naše analýzy a konzultace na 14 dní zdarma. 

Zdarma vyzkoušet


Analytický tým Energy Managers, a.s.Copyright © 2018 Energy Managers, a.s. Všechna práva vyhrazena. Webové stránky vytvořil Tomáš Hlad.

Firemní video vytvořil Michal Orsava a tým Pixtream s.r.o.

Podmínky ochrany osobních údajů/GDPRDisclaimer Energy Managers