Cena ropy Brent v minulém týdnu poklesla o 10 %, zatímco z neděle na pondělí došlo k jejímu dalšímu propadu ceny, který byl nejsilnější v historii (respektive o 31 % od 17. 1. 1991).
Cena ropy se v minulém týdnu ocitla pod silným tlakem kvůli další změně výhledů spotřeby ropy v 2020, které analytici upravují kvůli očekávaným dopadům koronaviru. Důležitým faktorem, který spustil pokles cen ropy byl také neúspěch na pátečním jednání skupiny producentů OPEC+, kde nebylo odsouhlaseno navrhované omezení těžby ropy kartelem OPEC kvůli neochotě Ruska podpořit návrh.
Ceny ropy oslabily o více než čtvrtinu poté, co se producenti OPEC rozhodli vrátit k původní strategii, a to k boji o tržní podíl bez ohledu na ceny ropy. Producenti na místo snahy o stabilizaci trhu s ropou prostřednictvím omezené produkce nyní budou pokračovat v navyšování své produkce ropy, přihlížet poklesu cen ropy a čekat až nízké ceny ropy donutí americké producenty ropy omezit jejich vlastní produkci.
Analytici očekávají, že globální spotřeba ropy kvůli rozšíření epidemie koronaviru po celém světě letos nevykáže žádný nárůst. Někteří analytici vidí také riziko, že světová spotřeba ropy může letos vykázat dokonce i pokles.
Obavy z dopadů epidemie koronaviru na světový trh s ropou ovládají obchodování ceny ropy již několik týdnů, přičemž další ránu cena ropy utrpěla minulý pátek, kdy byly zveřejněny výsledky jednání kartelu OPEC s jeho partnery, včetně Ruska.
Na jednání producentů ropy, které se konalo ve dnech 5. – 6. března ve Vídni, Rusko nepodpořilo kartelem navrhované omezení těžby ropy o dalších 1,5 milionu barelů ropy denně.
Poté, co Rusko vyjádřilo nesouhlas s dalším omezením jeho produkce ropy, se producenti ropy navrací zpět k jejich strategii z let 2015 a 2016, kdy navyšovali těžbu ropy a bojovali o tržní podíl bez ohledu na výši ceny ropy. Ropa Brent na tuto politiku bude během tohoto týdne reagovat dalším poklesem, kdy s velkou pravděpodobností cena ropy dosáhne minima z roku 2016 okolo 30 dolarů za barel.
V období omezené poptávky po ropě nyní producenti ropy plánují navyšovat svou produkci v rámci boje o tržní podíl. Saúdská Arábie plánuje navýšit svou produkci nad 10 milionů barelů ropy denně během dubna, po ukončení současné spolupráce producentů OPEC+.
Navyšovat produkci hodlá také Rusko, potvrdil po pátečním jednání producentů ruský ministr energetiky Alexander Novak.
Producenti ropy, v čele s těmito dvěma největšími producenty ropy světa, tedy budou od 1. dubna opět navyšovat svou produkci ropy, což povede k přezásobení trhu a k silným propadům cen ropy.
Po třech letech spolupráce na trhu s ropou tedy opět můžeme očekávat boj o tržní podíl, jaký bylo možné naposledy vidět mezi lety 2015 a 2016.
Cena ropy Brent v minulém týdnu výrazně oslabila, kdy páteční obchodování ukončila na hodnotě 45,27 dolarů za barel. Tím však pokles cen nekončí. Z neděle na pondělí cena ropy Brent dále propadla na aktuální hodnotu 36,12 dolarů za barel a v nejbližších dnech můžeme čekat její pokles až k 30 dolarům za barel. V závislosti na aktuální situaci na trhu s ropou a nové politice producentů ropy však můžeme očekávat pokles ceny i pod 30 dolarů za barel.
Americká ropa WTI ukončila minulé týdenní obchodování rovněž výraznou ztrátou na ceně 41,28 dolarů za barel. Své ztráty cena ropy dále rozšířila zahájením pondělního obchodování, kdy se dále propadla na 32,46 dolarů za barel a další poklesy ceny tohoto ropného kontraktu můžeme dále očekávat.
V případě obou kontraktů, americké i evropské ropy, byl začátkem pondělního obchodování zaznamenán historicky nejsilnější propad jejich cen přibližně o 30 %.
Očekávaný pokles cen ropy Brent mimo jiné ovlivní také obchodování ceny plynu, kdy kalendářní produkt Cal-21 bude následovat propad cen ropy. Cena plynu Cal-21 tento týden může oslabit na minima z roku 2016 ve výši 13,50 EUR/MWh. Pokles ceny však může zpomalit možný příchod ochlazení ve druhé polovině března, nicméně i přesto klesající trend ceny tohoto produktu bude pokračovat nejméně do konce března.
Analytický tým Energy Managers, a.s.
Copyright © 2018 Energy Managers, a.s. Všechna práva vyhrazena. Webové stránky vytvořil Tomáš Hlad.
Firemní video vytvořil Michal Orsava a tým Pixtream s.r.o.
Podmínky ochrany osobních údajů/GDPR • Disclaimer Energy Managers