Proč je cena české elektřiny vyšší proti Německu? - Strategický nákup energií pro velkoodběratele

Proč je cena české elektřiny vyšší proti Německu?

Cena elektřiny na českém trhu, zejména burzovních produktů s obdobím dodání v roce 2020, se udrží výše nad cenami elektřiny v Německu kvůli dlouhodobému poklesu produkce na rumunském trhu.

Rozdíl ceny elektřiny Cal-20 v Německu a Česku

Rozdíl mezi cenami elektřiny v Německu a Česku pro rok 2020 se během minulého týdne opět držel u letošního maxima ve výši 3,30 EUR/MWh. Rozdíl cen elektřiny Cal-20 obou trhů však mírně oslabil během minulého pátku poté, co došlo k restartu prvního bloku jaderné elektrárny Dukovany po výměně části jaderného paliva. Výkon jaderných elektráren v České republice posílil na 3,9 GW, což odpovídá 100 % instalovaného výkonu.

Rozdíl mezi cenami mezi oběma trhy však zůstává vysoký. Vyšší cenu elektřiny v Česku udržuje vysoká cena elektřiny Cal-20 na rumunském trhu, která má za sebou od začátku června růst o 12 %. Rumunský trh je s českým spojen integrovaným denním trhem, známým pod pojmem 4MMC.

7. 10. – 11. 10. EUR/MWh
Cena elektřiny – Německo (Ø) 50,04
Cena elektřiny – Česko (Ø) 46,75
Cenový rozdíl 3,29

Rozdíl ceny elektřiny Cal-20 Německo – Česko

Srovnání ceny elektřiny na burzách Evropy

Ceny elektřiny ve Francii i v Německu od začátku minulého týdne zaznamenaly mírný nárůst o více než 1 EUR/MWh. Rozdíl cen elektřiny mezi oběma trhy zůstal stabilní, přičemž cena elektřiny Nov-19 ve Francii se pohybuje o 9 EUR nad cenou německé elektřiny.

Srovnání ceny elektřiny obchodované na evropských trzích

Stabilita rozdílu cen elektřiny na obou trzích potvrzuje, že trh vyčkává další informace ohledně možného odstavení šesti jaderných reaktorů, kvůli opravě svárů na parogenerátorech. Francouzský regulační úřad pro jadernou bezpečnost ASN má obdržet další informace od energetické firmy EDF do 24. října a ASN ohledně možného odstavení reaktorů rozhodne do konce měsíce října.

Rozdíl ceny elektřiny Německo – Francie

Velmi vysoká zůstává cena elektřiny v Rumunsku a Maďarsku

Cena elektrické energie je v rámci Evropy velmi vysoká zejména na rumunském a maďarském trhu, což podporuje také vyšší ceny elektřiny na českém trhu. Vysoká cena elektřiny Rumunska však ovlivňuje ceny elektřiny na českém trhu jen okrajově, nicméně i přesto je udržuje výše nad cenami německé elektřiny.

Cena elektřiny v Rumunsku posiluje, jelikož země je stále více závislá na importu elektřiny ze zahraničí kvůli propadu domácí výroby elektřiny. Cena elektřiny Rumunska posílila nejvýrazněji na konci září kvůli problémům s produkcí prvního bloku jaderné elektrárny Cernavoda. Trh se také obává zpoždění dostavby třetího a čtvrtého bloku JE Cernavoda a prohloubení nedostatku elektřiny na rumunském trhu.

V Rumunsku během poslední několika měsíců vzhledem k tamní situaci na energetickém trhu nejvíce posílily ceny elektřiny Cal-20 a Q1/20, což udržuje ceny těchto produktů výše i na českém trhu.

© 2019 Energy Managers, a.s.Copyright © 2018 Energy Managers, a.s. Všechna práva vyhrazena. Webové stránky vytvořil Tomáš Hlad.

Firemní video vytvořil Michal Orsava a tým Pixtream s.r.o.

Podmínky ochrany osobních údajů/GDPRDisclaimer Energy Managers