Emisní povolenky po brexitu oslabí - Strategický nákup energií pro velkoodběratele

Emisní povolenky po brexitu oslabí

Nejdůležitějším faktorem pro vývoj cen povolenek v roce 2019 bylo téma brexitu. Británie opustila Evropskou unii dne 31. října 2020. Brexit je však pro ceny emisních povolenek stále velmi důležitý a bude podporovat pokles cen emisních povolenek také v následujících měsících.

V roce 2019 byla předsedkyní britské vlády Theresa Mayová, za jejíhož pů­sobení bylo datum brexitu několikrát odsunuto na základě neúspěšných jed­nání mezi Bruselem a Londýnem. Právě odsun brexitu měl vždy negativní dopad na ceny emisních povolenek. Nedosa­žení brexitové dohody a jeho odsun o další tři měsíce přispěl k prvnímu prud­kému propadu cen povolenek v březnu roku 2019. Ceny emisních povolenek reagovaly na zvýšené riziko chaotické­ho brexitu, kdy by Británie mohla odejít z EU bez dohody.

Emisní povolenky, ať už ty nakoupené, či ty zdarma přiděle­né, by ztratily jejich využití pro britské průmyslové podniky, výrobce elektřiny a tamní ropné společnosti. Tyto firmy by v případě neřízeného brexitu začaly prodávat nepotřebné povolenky do EU, čímž by spustily prudký propad cen emisních po­volenek na burze.

Povolenky a Johnson

Boris Johnson do premiérového křesla Británie usedl dne 24. července 2019. Předsednictví vlády v podání Johnsona nebylo nejprve příznivé pro vývoj cen emisních povolenek. Povolenky zazna­menaly dvě vlny silného poklesu přibliž­ně ve výši 5 EUR/t, které nastaly během srpna a dále na přelomu září a října.

Boris Johnson přinesl do britské politiky změnu, kdy na rozdíl od jeho předchůd­kyně zvolil velmi tvrdou taktiku vyjed­návání a pravidelně Evropské unii hrozil odchodem bez dohody. Takzvaný „No­-deal brexit“ by byl podle Johnosona lepší, než setrvání v Evropské unii, či při­jetí rozvodové dohody, kterou připravila jeho předchůdkyně Mayová. Trhy však nevěřily, že by Johnson dokázal získat podporu domácích politiků, a že by do­kázal přinutit Evropskou unii k podpisu výhodnější rozvodové dohody.

Emisní povolenky i tentokrát reagovaly na riziko tvrdého Brexitu silným pokle­sem. Někteří analytici v té době dokon­ce varovali před možným poklesem cen emisních povolenek i pod 10 EUR/t.

V říjnu minulého roku byl Johnson do­nucen oficiálně požádat EU o další od­klad brexitu. Krátce na to Johnson ozná­mil, že se mu podařilo dosáhnout nové rozvodové dohody s EU, která měla být brzy podepsána. Odstranění rizika tvr­dého brexitu z trhu podpořilo růst cen povolenek z říjnových minim až na pro­sincová maxima okolo 27 EUR/t.

Klid po brexitu?

Po odchodu Británie z EU s dohodou vznikla Británii povinnost pořádat pri­mární aukce pro prodej povolenek. V těchto aukcích měla Británie mimo jiné prodat přibližně 120 mil. tun povolenek, které nemohla prodat v roce 2019, kvůli nejistému brexitu. Trh se navíc obával, že dodatečné prodeje britských povole­nek z let 2019 a 2020 proběhnou jedno­rázově na začátku dubna. Riziko skoko­vého růstu nabídky britských povolenek na trhu podpořilo pokles cen emisních povolenek na začátku roku 2020.

Británie již začátkem února oznámila, že začne emisní povolenky z let 2019 a 2020 prodávat od 4. března v aukcích, které budou pravidelně pořádány kaž­dý druhý týden až do konce roku 2020. Trh se přestal obávat možného jednorá­zového prodeje britských povolenek a ceny povolenek díky tomu stabilizovaly.

Vývoj cen emisních povolenek po brexitu. Zdroj: Energy Managers, a.s.

V nejbližších měsících však bude i na­dále britská politika podporovat pokles cen povolenek na trhu. Tentokrát však bude tlak na pokles cen povolenek vy­víjen nepřímo, prostřednictvím zhorše­ní obav ze zpomalení ekonomiky. Trh se nyní obává zpomalení evropského průmyslu a v této době mu uškodí nad­cházející jednání ohledně budoucích vztahů mezi EU a Británií po roce 2020. Kvůli riziku zpomalení ekonomiky cena emisních povolenek opustila v únoru její dlouhodobý rostoucí trend. Povo­lenky tak mohou oslabit až na minima ze začátku roku 2019 okolo 20 EUR/t.

© 2020 Energy Managers, a.s.Copyright © 2018 Energy Managers, a.s. Všechna práva vyhrazena. Webové stránky vytvořil Tomáš Hlad.

Firemní video vytvořil Michal Orsava a tým Pixtream s.r.o.

Podmínky ochrany osobních údajů/GDPRDisclaimer Energy Managers