Cena emisních povolenek kvůli COVID-19 opět oslabí - Strategický nákup energií pro velkoodběratele

Cena emisních povolenek kvůli COVID-19 opět oslabí

Cena elektřiny Cal-21 zaznamenala v týdnu od 30. 3. do 3. 4. mezitýdenní nárůst kvůli sko­kovému růstu ceny emisních povolenek téměř o 10 %. Emisní povolenky posílily v minulém týdnu díky růstu hodnoty akcií na globálních akciových trzích, které věřily v nárůst ekono­mické aktivity v Evropě díky zásahu centrálních bank.

Fondy nepodporují další růst cen povolenek

V minulém týdnu cena emisních povolenek vykázala silný tý­denní růst přibližně o 9,6 %. Burzovní data však ukazují na pokles obchodovaných pozic na burze ICE i na pokles celkového po­čtu otevřených pozic (Open Interest). Počet obchodovaných kontraktů oproti minulému týdnu oslabil jen mírně na 115,5 milionů tun, zatímco počet otevřených pozic (Open Interest) propadl na 783 milionů kontraktů. Pokles počtu otevřených pozic ukazuje na pokles zájmu ze strany podílových fondů a jeho pokles naznačuje, že růst cen povolenek by se neměl udržet.

Povolenky i akcie do konce týdne oslabí

Ceny emisních povolenek v pondělí opět posílily s růstem ak­ciových indexů v Evropě i USA. Růst cen akcií a emisních po­volenek se projevil díky poklesu počtu nakažených i poklesu úmrtí kvůli nemoci COVID-19. Situace se bude ještě zhoršovat v USA a některých částech Evropy, a proto by se růst hodnoty akcií, ani růst ceny emisních povolenek, neměl udržet. Důle­žitý pro další pokles cen emisních povolenek bude také oče­kávaný pokračující pokles spotřeby elektřiny, a tím pádem emisních povolenek kvůli pokračujícím nouzovým opatřením zejména Itálie, Francie a Německa.

Růst ceny emisních povolenek byl také podpořen změnou výhledů analytické firmy ICIS. Ta minulé pondělí snížila svůj cenový odhad pro letošní rok o 24 % a uvedla, že na konci roku 2020 povolenky dosáhnou ceny 16,5 EUR/t. Již v pátek však analytici ICIS změnili metodiku predikce ceny povolenek a uvedli, že očekávají cenu povolenek na konci roku 2020 nad hranicí 23 EUR/t.

Ceny emisních povolenek 2020 v týdnu 6. – 10. 4.

Technická_analýza_emisní_povolenky_Dec-20

Cena emisních povolenek Dec-20 minulý týden posílila nad důležitou úro­veň 17,80 EUR/t a vytvořila krátkodobý rostoucí cenový ka­nál. Nyní mohou ceny povolenek v první polovině tohoto týdne posílit až do pásma 20,00 – 20,70 EUR za tunu. Nárůst by se však neměl udržet a do konce týdne očekáváme obnove­ní poklesu ceny emisních povolenek. Buď již na konci tohoto týdne, nebo začátkem příštího týdne můžeme očekávat pokles ceny uhlíku pod 17,00 EUR za tunu.


Zajímá vás energetický trh, aktuální situace na trhu i prognózy cen energií?
Vyzkoušejte naše analýzy a konzultace na 14 dní zdarma. 

Zdarma vyzkoušet


Analytický tým Energy Managers, a.s.Copyright © 2018 Energy Managers, a.s. Všechna práva vyhrazena. Webové stránky vytvořil Tomáš Hlad.

Firemní video vytvořil Michal Orsava a tým Pixtream s.r.o.

Podmínky ochrany osobních údajů/GDPRDisclaimer Energy Managers