Cena emisních povolenek kvůli nízké spotřebě poklesla - Strategický nákup energií pro velkoodběratele

Cena emisních povolenek kvůli nízké spotřebě poklesla

V minulém týdnu došlo k nejsilnějšímu poklesu ceny emis­ních povolenek od roku 2011 ve výši 26,6 % a obchodované množství na burze ICE dosáhlo nejvyššího objemu v historii.  V současné době mají emisní povolenky prostor pro krátký růst ke hranici 17 EUR/t. Stále však pro další týdny mají emisní povolenky výrazný potenciál pro pokles.

Podílové fondy, investiční fondy a ostatní instituce v minulém týdnu uzavíraly sázky na pokračující propad cen emisních po­volenek, zatímco prodávaly jejich kontrakty sázející na růst cen povolenek do pásma 35 – 65 EUR/t do konce tohoto roku. Nejvíce z opčních kontraktů je nyní oblíbený 6,5 CALL. Ten sází na pokles ceny povolenek na 6,5 EUR/t a níže. Podílové fondy se připravují na další propady cen povolenek na burze.

Poptávka po povolenkách dále kolabuje

Cena emisních povolenek zrychlila pokles kvůli propadu poptávky po povolenkách ze strany provozovatelů aeroli­nií. Zatímco letecká doprava zaznamenává nyní extrémní propad, aerolinky podle posledních zpráv pravděpodobně nedostanou rychlou finanční pomoc. Ta však podléhala schvá­lení Evropské komise.

Poslední data ukazují, že počet letů se nyní propadl na 2 000 denně ve srovnání s obvyklými 5 000 lety denně. Poptávka po emisních povolenkách bude i nadále oslabovat. Omezená poptávka po povolenkách podpoří další poklesy cen povolenek na burze.

Průmyslová poptávka po emisních povolenkách nyní oslabí. Můžeme očekávat také pokles poptávky provozova­telů uhelných elektráren s poklesem spotřeby elektřiny v Ev­ropě. Poptávka ze stany průmyslových podniků bude omeze­na nejméně o 50 %. Průmyslové podniky totiž nyní odmítají nakupovat emisní povolenky pro pokrytí své spotřeby. Prů­myslové firmy naopak nyní preferují využití volných prostřed­ků na boj proti koronaviru.

Technická analýza potvrdila pravděpodobnost poklesu ceny

Technická analýza produktu emisních povolenek Dec-20

Hlavní výstupy analýzy EUR/t
Predikované minimum 14,00
Support – 1. úroveň poklesu 14,20
Rezistence – 1. úroveň růstu 17,00
Predikované maximum 18,00

Emisní povolenky v pondělí oslabily na minimum z června 2018 ve výši 14,60 EUR/t. Od této hranice dojde ke krátké­mu růstu do pásma 17 – 18 EUR/t. Růst ceny se však ne­udrží a buď na konci tohoto týdne či v příštím týdnu mů­žeme očekávat pokles na nové minimum ve výši 14 EUR/t.

Emisní povolenky se i nadále udrží v jejich klesajícím tren­du a jsou na cestě poklesu do pásma 10 – 12 EUR/t.


Zajímá vás energetický trh, aktuální situace na trhu i prognózy cen energií?
Vyzkoušejte naše analýzy a konzultace na 14 dní zdarma. 

Zdarma vyzkoušet


Analytický tým Energy Managers, a.s.Copyright © 2018 Energy Managers, a.s. Všechna práva vyhrazena. Webové stránky vytvořil Tomáš Hlad.

Firemní video vytvořil Michal Orsava a tým Pixtream s.r.o.

Podmínky ochrany osobních údajů/GDPRDisclaimer Energy Managers