Tento meteorologický jev zesiluje západní proudění vzduchu nad Severním Atlantikem. Tato tlaková výše ze západu s sebou přináší mírnou a vlhkou zimu, a to díky teplému vzduchu, který k nám proudí z rovníkové oblasti Atlantského oceánu.
Mírná a vlhká zima podporuje pokles cen energií. Prvním důvodem je pokles spotřeby oproti obvyklým zimním hodnotám, se kterými tradičně energetické trhy počítají. Menší spotřeba na vytápění ovlivňuje nejen trh se zemním plynem, ale také elektřinou, energetickým uhlí a dokonce i některými ropnými produkty.
Dalším důvodem jsou vysoké srážky podporující růst výkonu vodních elektráren v Evropě. Větší výkon obnovitelných zdrojů také podporuje pokles cen elektřiny i zemního plynu.
Nízká spotřeba energií podporuje celosvětový pokles cen plynu (Evropa, USA i Asie), elektřiny, energetického uhlí, a také ropy a ropných produktů (např. topný olej).
Podle posledních předpovědí počasí se však má ve druhé polovině ledna ochladit z aktuálních extrémně nadprůměrných teplot blíže k obvyklým hodnotám. Tempo poklesu cen energií by se tedy mělo závěrem ledna zpomalit, či úplně zastavit.
Další vývoj cen energií závisí na následujících předpovědích počasí a zejména na teplotách v Evropě během února.
Obchodníci s energiemi vycházejí z numerických modelů Evropského centra pro střednědobé předpovědi počasí (ECMW). Poslední střednědobá předpověď pro následující 4 týdny ukazuje na setrvání nadprůměrně teplého počasí po celý měsíc únor.
Alternativní modely Hydrometeorologického centra Velké Británie však nyní ukazují na možnost příchodu ochlazení. Podle posledního britského modelu GloSea by mohlo dojít zejména v únoru k 1 – 2 týdennímu ochlazení pod obvyklé hodnoty. K tomuto názoru se přiklání také meteorolog firmy Energy Managers, a.s.
Pokud skutečně má v polovině února přijít ochlazení, pak jej musí potvrdit krátkodobé numerické modely, které budou vydávané v týdnech od 23. ledna a dále od 3. února. Na ceny energií by tedy výhled na příchod ochlazení měl začít působit na přelomu ledna a února.
Poslední lednový a také první únorový týden je tedy klíčové období, které by mohlo přinést obrat cen energií ke krátkodobému nárůstu. Pokud se však ochlazení neobjeví (což je prozatím podle našeho názoru méně pravděpodobná varianta), pak ceny energií setrvají ve svém klesajícím trendu.
Více než polovina astronomické zimy (prosinec – únor) je již za námi, avšak prozatím toto období proběhlo bez výrazně podprůměrných teplot. Dlouhá období teplého počasí během zimy jsou extrémně neobvyklá, a také proto považujeme únorové ochlazení za vysoce pravděpodobné.
© 2020 Energy Managers, a.s.
Copyright © 2018 Energy Managers, a.s. Všechna práva vyhrazena. Webové stránky vytvořil Tomáš Hlad.
Firemní video vytvořil Michal Orsava a tým Pixtream s.r.o.
Podmínky ochrany osobních údajů/GDPR • Disclaimer Energy Managers