Spready, korelační a regresní analýza - Analýzy Energy Managers

Spready, korelační a regresní analýza

Korelační a regresní analýza, stejně tak i analýza spreadů cen burzovních produktů jedné komodity, spadají do technické analýzy. Pro představu korelaci cen různých energetických komodit měříme například mezi cenou elektřiny a emisních povolenek a rozdíly (spready) počítáme například mezi cenou plynu na trhu v Británii a v Asii. 

 

Využití korelační a regresní analýzy

Někdy se ceny elektrické energie i zemního plynu mohou pohybovat na první pohled nelogicky. Důvod pro pohyby ceny můžeme často nalézt právě v závislosti cen plynu a elektřiny na vývoji cen ostatních energií. Pro tyto případy jsou vhodné právě korelace či regrese.

Příklad korelace a regrese

 

Co je analýza komoditních spreadů a jak ji využít?

Analýza rozdílů cen (komoditní spready) ukazuje výši rozdílů cen v různých obdobích (např. Futures plyn Jan-22 x futures plyn Apr-22), nebo na různých trzích (Británie NBP x Asie JKM).

Cenové rozdíly nám pomáhají lépe pochopit dění na trhu a poskytnout pohled na to, co se bude dít dále. Cenové rozdíly většinou sledují obchodníci s komoditami, těžaři a brokeři, kterým informace o aktuálním spreadu (cenovém rozdílu) poskytuje důvod například k omezení nebo navýšení zásobení vybraného trhu. Naši analytici v analýzách pomocí rozdílů cen (spreadů) zjišťují výši nabídky a poptávky na trhu. Vyvozují dále závěry, jak výše daného spreadu ovlivní vývoj ceny sledované energetické komodity.


Závěrem

Analýza spreadů (rozdílů cen), korelační i regresní analýza nám pomáhají přesněji určit důvod aktuálního pohybu ceny elektřiny či plynu na burze. Jakmile odhalíme faktor, který cenu aktuálně ovlivňuje, jsme již jen krůček k tomu, abychom pochopili, co se bude s cenou dít dále. Tyto informace bývají pro rozhodování o nákupu zemního plynu, elektrické energie či jiné komodity klíčové.

Analytický tým Energy Managers, a.s.Copyright © 2018 Energy Managers, a.s. Všechna práva vyhrazena. Webové stránky vytvořil Tomáš Hlad.

Firemní video vytvořil Michal Orsava a tým Pixtream s.r.o.

Podmínky ochrany osobních údajů/GDPRDisclaimer Energy Managers