Šíření koronaviru pokračuje. Ceny energií dále oslabí - Strategický nákup energií pro velkoodběratele

Šíření koronaviru pokračuje. Ceny energií dále oslabí

V minulém týdnu dle očekávání vzrostl v Evropě počet nakažených koronavirem na dvojnásobek a dále také 8 amerických států, včetně New Yorku, zavedlo omezení pohybu celkem 75 milionů lidí. Rychlý růst počtu nakažených v USA i Evropě bude pokračovat v tomto týdnu. Důvodem je zapojení nových rychlotestů na koronavirus a posílení testování. Propad cen energií kvůli koronaviru bude pokračovat nejméně do polovi­ny měsíce dubna. Později může dojít k polevení šíření nákazy, či k potvrzení účinnosti vyvíjených léků.


Koronavirus podpoří další pokles cen energií

V Evropě se počet nakažených dle očekávání zdvojnásobil během jediného týd­ne na přibližně 128 000 nakažených (data ke dni 21. 3.). Evropa zavádí další opat­ření v boji proti koronaviru, kdy bude docházet k omezování průmyslové výroby a karantény mají platit nejméně do 1. května.

Ceny energií budou tlačeny k poklesu rychlým tempem růstu nakažených nemo­cí COVID-19 nejméně do poloviny dubna. V prvním dubnovém týdnu by mohlo nejdříve polevit tempo růstu nakažených v Itálii, po čtyřech týdnech přísných opatření. Ostatní státy EU však zavedly opatření o dva týdny později a počet nakažených by tak mohl začít klesat nejdříve v polovině dubna. Nejpozději by měl polevit růst počtu nakažených v Británii, kde přísná opatření zatím neplatí.


Farmaceutické společnosti hledají lék na koronavir

Globální farmaceutické společnosti spojují své síly v boji proti koronaviru. Za­tímco nalezení vakcíny na toto onemocnění může trvat až 18 měsíců, lék na ne­moc COVID-19 by mohl být k dispozici podstatně dříve. Pokud se podaří nalézt lék na koronavirus, který by umožnil rychlé uzdravení pacientů, pak by došlo k výraznému zlepšení nálady na finančních i energetických trzích.

Největší naděje se prozatím vkládají do léku Remdesivir americké firmy Gilead, jehož účinnost má být klinicky ověřena již během dubna. Další nadějný lék s ná­zvem Kevzara vyvíjí americká firma Regeneron Pharmaceutical. Evropské firmy (Novatris, Bayer, Roche a další) také vyvíjí nové léky a testují použití léku na ma­lárii chlorochin, u kterého však zatím nebyla účinnost na COVID-19 prokázána.


Zajímá vás energetický trh, aktuální situace na trhu i prognózy cen energií?
Vyzkoušejte naše analýzy a konzultace na 14 dní zdarma. 

Zdarma vyzkoušet


Analytický tým Energy Managers, a.s.Copyright © 2018 Energy Managers, a.s. Všechna práva vyhrazena. Webové stránky vytvořil Tomáš Hlad.

Firemní video vytvořil Michal Orsava a tým Pixtream s.r.o.

Podmínky ochrany osobních údajů/GDPRDisclaimer Energy Managers