Cena elektřiny po dvou letech opět pod 40 EUR/MWh - Strategický nákup energií pro velkoodběratele

Cena elektřiny po dvou letech opět pod 40 EUR/MWh

Cena elektřiny Cal-21 zaznamenala nejsilnější týdenní po­kles od finanční krize z roku 2008 přesahující 5 EUR/MWh. Minulý pátek elektřina pro rok 2021 ukončila obchodování na ceně 39,15 EUR/MWh. Poprvé tak od dubna roku 2018 oslabila pod hranici 40 EUR/MWh. V české měně byl pokles ceny elek­třiny méně výrazný v souvislosti s oslabením koruny vůči euru na minima od začátku roku 2015.

Pokles elektřiny umožnily levnější povolenky i nižší spotřeba energií EU

Cena elektřiny Cal-21 oslabila díky týdennímu propadu ceny emisních povolenek o 26,6 % na minimum z června roku 2018 ve výši 15 EUR/t. Povolenky oslabily kvůli obavám z propadu evropské průmyslové spotřeby energií. Jejich pokles však podpořil také propad po­ptávky po povolenkách ze strany provozovatelů aerolinií.

Krátký nárůst ceny elektřiny vystřídá koncem týdne další pokles

Cena elektřiny pro rok 2021 v první polovině tohoto týdne s vyšší pravděpodobností mírně posílí, přibližně ke hranici 40 EUR/MWh. Růst ceny elektřiny se však neudrží. Do konce to­hoto týdne očekáváme pokles na minima z února roku 2018 okolo hranice 37 EUR/MWh.

Cena elektřiny Cal-21 tento týden oslabí na nové minimum z února 2018 díky pokračujícímu poklesu cen emisních povole­nek, s výhledem na oteplení a návrat výkonu obnovitelných zdrojů nad obvyklé hodnoty již do konce tohoto týdne. Objem letecké dopravy nad Evropou se bude snižovat také v nejbliž­ších týdnech. Poklesne také průmyslová spotřeba elektřiny i spotřeba po­volenek.


Zajímá vás energetický trh, aktuální situace na trhu i prognózy cen energií?
Vyzkoušejte naše analýzy a konzultace na 14 dní zdarma. 

Zdarma vyzkoušet


Analytický tým Energy Managers, a.s.Copyright © 2018 Energy Managers, a.s. Všechna práva vyhrazena. Webové stránky vytvořil Tomáš Hlad.

Firemní video vytvořil Michal Orsava a tým Pixtream s.r.o.

Podmínky ochrany osobních údajů/GDPRDisclaimer Energy Managers