Dopad infekce koronaviru na spotřebu energií byl viditelný v letošním roce spíše na asijském trhu, kde nákaza vypukla. V březnu však začal exponenciálně stoupat počet nakažených v Itálii, Německu, Francii, Británii a dalších evropských zemích. Od března během následujících několika měsíců můžeme zaznamenat dopad opatření proti šíření koronaviru na spotřebu elektřiny v rámci Evropy, což bude podporovat pokles cen elektřiny.
Itálie v karanténě
V Itálii je nyní největší počet nakažených a premiér Conte v pondělí večer zavedl karanténu pro celou zemi. V Itálii prozatím není zaveden zákaz pohybu pracovníků, a proto nemůžeme očekávat propad spotřeby podobný tomu v Číně, kde byly podniky na několik týdnů uzavřeny. Některé podniky zejména na severu Itálie se však mohou uchýlit k vlastním opatřením a mohou snížit počet pracovních hodin v týdnu. Prozatím za uplynulou část března spotřeba elektřiny v Itálii oslabila podle dat operátora přenosové soustavy Terna na průměrných 5,96 GWh, což značí meziroční pokles o necelá 2 %.
Spotřeba Německa stabilizuje. K propadu může dojít
Spotřeba elektřiny v Německu je prozatím stabilní, avšak vyhlášení omezení pracovních hodin by mohlo vést k propadu spotřeby až o 20 %. Trh by tak ztratil 4 -5 GW spotřeby během pracovních dní, což by vedlo k prudkému propadu cen elektřiny v Evropě.