Průmyslová aktivita v EU pozvolna roste - Strategický nákup energií pro velkoodběratele

Průmyslová aktivita v EU pozvolna roste

Průmyslová aktivita v Evropě se začne pozvolna zvyšovat již od tohoto týdne a rychlejší návrat prů­myslové výroby v EU k obvyklým hodnotám dále zaznamenáme v prvních dvou květnových týd­nech. Výhled na oživení průmyslové aktivity v EU zpomalí týdenní pokles cen energií. Ceny energií však tento týden oslabí kvůli ekonomickým datům EU. Prodeje aut v EU za březen oslabily na minimum za posledních 30 let a dopady koronaviru na průmysl za duben ukáží čtvrteční data průmyslové aktivity.

Průmyslová výroba v EU začala narůstat

V minulém týdnu se přidalo k Rakousku, Česku, Dánsku a Norsku také Němec­ko, Švýcarsko i Španělsko, kdy tyto tři země oznámily zmírnění koronavirových opatření. V těchto zemích začne průmyslová výroba narůstat, což nedovolí po­kles ceny elektřiny Cal-21 pod její dosavadní minimum z 23. 3. (38,05 €/MWh).

Průmyslová spotřeba energií začala v EU pozvolna posilovat již od začátku týdne a její návrat na obvyklé hodnoty se zrychlí v prvních dvou květnových týdnech. Do poloviny května by mělo dojít k obnovení průmyslové výroby i v těch nejvíce zasažených zemích Evropy. Konkrétně od 4. května má začít uvolnění opatření platících pro průmyslovou výrobu v Itálii a od 11. května budou koronavirová opatření uvolněna i ve Francii a Británii.

Spotřeba energie klesá již jen v Německu

Spotřeba elektrické energie v rámci Evropy poklesla pouze v Německu, kde se pohybovala o 8 % pod úrovní obvyklých hodnot. Pro porovnání v týdnu od 6. dubna německá spo­třeba vykazovala pokles jen o 5 %. V Itálii spotřeba elektřiny mírně posílila a spotřeba Španělska zůstala stabilní. Italská spotřeba elektřiny byla v minulém týdnu omezena jen o 20 % (oproti 25 % omezení spotřeby z týdne od 6. dubna) a špa­nělská spotřeba elektřiny zůstala o 14 % nižší, než je obvyklé.

Prognóza spotřeby elektřiny v Německu

Prognóza spotřeby elektřiny v Německu. Zdroj. Energy Managers, a.s.


Chcete aktuální ifnormace z trhu a prognózy ceny energií?
Vyzkoušejte naše analýzy a konzultace.

Zdarma vyzkoušet


Analytický tým Energy Managers, a.s.



Copyright © 2018 Energy Managers, a.s. Všechna práva vyhrazena. Webové stránky vytvořil Tomáš Hlad.

Firemní video vytvořil Michal Orsava a tým Pixtream s.r.o.

Podmínky ochrany osobních údajů/GDPRDisclaimer Energy Managers