Pokles ceny plynu v Asii a Evropě zrychlí - Strategický nákup energií pro velkoodběratele

Pokles ceny plynu v Asii a Evropě zrychlí

Cena zkapalněného plynu v Asii v mi­nulém týdnu zaznamenala nejsilnější týdenní pokles za poslední dva roky, té­měř o 2 EUR/MWh. Cena asijského LNG byla pod tlakem k poklesu kvůli propadu poptávky po zemím plynu v Evropě. Oslabení poptávky vytvořilo přetlak nabídek LNG na asij­ském trhu. V minulém týdnu se však tlak na pokles cen zkapalněného plynu v Asii zvýšil také kvůli propadu poptávky Indie.

Indická vláda v minulém týdnu oznámila tři týdny trvající karanténu, která povede k propadu spotřeby zemního plynu. V In­dii se plyn používá nejen na výrobu elek­třiny (17 %) ale většinu spotřeby před­stavují rafinérie a firmy z chemického průmyslu. Odhaduje se, že karanténa In­die po následující tři týdny sníží indickou poptávku po zemním plynu až o 20 %. Pokles spotřeby nyní zaznamená i Indo­nésie, která díky tomu bude moci navýšit export LNG během nejbližších týdnů, což podpoří další pokles ceny plynu May-20 v Asii, ale i v Evropě.

Na globálním trhu se zkapalněným ply­nem došlo k propadu spotřeby, který si brzy vyžádá pokles exportu LNG nejen z USA, ale i z ostatních zemí. Pokles spo­třeby bude podporovat slabší ceny plynu v Evropě i USA v první polovině dubna, zatímco pokles exportu LNG a návrat spotřeby na obvyklé hodnoty podpoří růst cen plynu od druhé půlky dubna.

Srovnání cen plynu Apr-20: Británie X Asie X USA

Srovnání cen plynu Apr-20

Obchodní firmy s plynem z Itálie, Španělska i Indie v minulém týdnu uvedly, že poruší jejich dlouhodobé smlouvy kvůli zásahu vyšší moci (Force Majeure). Nyní nebudou odebírat LNG. Důsledkem byl propad ceny asijského LNG i evropského plynu. Ceny plynu v Evropě jsou nyní tak nízké, že navíc povedou k omezení dodávek amerického plynu od druhé půlky dubna a v květnu.


Chcete aktuální informace a prognózy cen energií?
Vyzkoušejte naše analýzy a konzultace.

Zdarma vyzkoušet


Analytický tým Energy Managers, a.s.Copyright © 2018 Energy Managers, a.s. Všechna práva vyhrazena. Webové stránky vytvořil Tomáš Hlad.

Firemní video vytvořil Michal Orsava a tým Pixtream s.r.o.

Podmínky ochrany osobních údajů/GDPRDisclaimer Energy Managers