Cena zkapalněného plynu v Asii v minulém týdnu zaznamenala nejsilnější týdenní pokles za poslední dva roky, téměř o 2 EUR/MWh. Cena asijského LNG byla pod tlakem k poklesu kvůli propadu poptávky po zemím plynu v Evropě. Oslabení poptávky vytvořilo přetlak nabídek LNG na asijském trhu. V minulém týdnu se však tlak na pokles cen zkapalněného plynu v Asii zvýšil také kvůli propadu poptávky Indie.
Indická vláda v minulém týdnu oznámila tři týdny trvající karanténu, která povede k propadu spotřeby zemního plynu. V Indii se plyn používá nejen na výrobu elektřiny (17 %) ale většinu spotřeby představují rafinérie a firmy z chemického průmyslu. Odhaduje se, že karanténa Indie po následující tři týdny sníží indickou poptávku po zemním plynu až o 20 %. Pokles spotřeby nyní zaznamená i Indonésie, která díky tomu bude moci navýšit export LNG během nejbližších týdnů, což podpoří další pokles ceny plynu May-20 v Asii, ale i v Evropě.
Na globálním trhu se zkapalněným plynem došlo k propadu spotřeby, který si brzy vyžádá pokles exportu LNG nejen z USA, ale i z ostatních zemí. Pokles spotřeby bude podporovat slabší ceny plynu v Evropě i USA v první polovině dubna, zatímco pokles exportu LNG a návrat spotřeby na obvyklé hodnoty podpoří růst cen plynu od druhé půlky dubna.
Obchodní firmy s plynem z Itálie, Španělska i Indie v minulém týdnu uvedly, že poruší jejich dlouhodobé smlouvy kvůli zásahu vyšší moci (Force Majeure). Nyní nebudou odebírat LNG. Důsledkem byl propad ceny asijského LNG i evropského plynu. Ceny plynu v Evropě jsou nyní tak nízké, že navíc povedou k omezení dodávek amerického plynu od druhé půlky dubna a v květnu.
Copyright © 2018 Energy Managers, a.s. Všechna práva vyhrazena. Webové stránky vytvořil Tomáš Hlad.
Firemní video vytvořil Michal Orsava a tým Pixtream s.r.o.
Podmínky ochrany osobních údajů/GDPR • Disclaimer Energy Managers