Pokles těžby plynu USA do léta nehrozí - Strategický nákup energií pro velkoodběratele

Pokles těžby plynu USA do léta nehrozí

Cena zemního plynu na spotovém trhu v Německu tento týden oslabí zejména díky očekávaným dalším propadům ceny na britském trhu a díky aktuálně velmi teplému počasí v Evropě. Trh se obával poklesu těžby plynu i ropy v USA a jeho dopadu zejména na import amerického LNG do Evropy. Alespoň v nejbližších týdnech však americká těžba omezena nebude a neočekáváme pokles americké­ho exportu plynu. Pokles cen plynu Apr-20 proto bude díky stále vysokému zásobení trhu pokračovat.

Obavy ze zpomalení těžby USA posílily ceny plynu

V minulém týdnu došlo k růstu ceny zemního plynu na americkém trhu. Trh se totiž obával zpomalení tamní těžby zemního plynu v důsledku propadu ceny americké ropy WTI přibližně na 30 USD za barel. V USA je totiž téměř jedna tře­tina produkce zemního plynu vedlejším produktem těžby ropy. Pokles cen ropy by proto mohl přinést pokles produkce nejen ropy, ale také zemního plynu v nej­větších amerických těžebních pánvích.

Propad těžby plynu mohou vyvolat ceny ropy USA pod 30 USD/bbl

Podle analýzy firmy Platts by mohla těž­ba zemního plynu do konce letošního roku zaznamenat pokles o 0,5 – 1 % z aktuální hodnoty 91,2 miliard kubických stop denně. Tento mírný pokles těžby amerického plynu by se mohl projevit v případě, že by se cena ropy nejméně do konce léta obchodovala pod hranici 30 USD za barel. Podle Platts by však i mír­ný pokles těžby plynu v USA mohl zna­menat propad zásob až o 250 miliard ku­bických stop (7,1 mld. m3 plynu) oproti projektovanému stavu bez změny těžby.

Vysokou těžbu USA udrží podpůrná opatření USA

Ještě nejméně během léta však objem americké těžby plynu zůstane vysoký. Důvodem je plánovaná podpora ame­rických těžařských společností. Ty budou moci využívat daňových úlev a budou mít k dispozici levné půjčky, které pokles těžby ropy v krátkodobém hori­zontu nedovolí.


Zajímá vás energetický trh, aktuální situace na trhu i prognózy cen energií?
Vyzkoušejte naše analýzy a konzultace na 14 dní zdarma. 

Zdarma vyzkoušet


Analytický tým Energy Managers, a.s.Copyright © 2018 Energy Managers, a.s. Všechna práva vyhrazena. Webové stránky vytvořil Tomáš Hlad.

Firemní video vytvořil Michal Orsava a tým Pixtream s.r.o.

Podmínky ochrany osobních údajů/GDPRDisclaimer Energy Managers