Průmyslová spotřeba elektřiny EU začala klesat - Strategický nákup energií pro velkoodběratele

Průmyslová spotřeba elektřiny EU začala klesat

Ceny elektřiny Apr-20 v rámci Evropy minulý týden krátce posílily, nicméně tento nárůst se neudržel a během posledních několika dní elektřina v Evropě propadla o téměř 5 EUR/Wh. Ve Španělsku, Francii a Itálii data provozovatelů distribučních soustav ukázala na propad spotřeby elektřiny kvůli teplému počasí a omezení výroby automobilového průmyslu. V následujících týdnech očekáváme dal­ší pokles průmyslové spotřeby v rámci EU, který podpoří rychlý pokles cen elektřiny Apr-20.

Koronavirus omezil průmyslovou spotřebu

V minulém týdnu jsme upozornili na možný propad spotřeby elektřiny v ev­ropských zemích v případě krácení pra­covní doby průmyslových podniků. Kvůli koronaviru přijímá většina evropských zemích každým dnem nová nouzová opatření a spotřeba elektřiny zejména v Itálii, Francii a Španělsku zrychlila její pokles. Na trhu se začaly také objevovat zprávy o omezení průmyslové výroby v nejvíce postižených oblastech, což pod­poří pokles cen elektřiny.

Italská spotřeba o 12,5 % nižší

V Itálii v pondělí 12. března data operáto­ra přenosové soustavy Terna ukázala na týdenní pokles spotřeby elektřiny o 5,9 %. Toto pondělí italská spotřeba elek­třiny dosáhla na 38,4 GWh, což znamená týdenní pokles o dalších 12,5 %.

Automobilky omezí výrobu

Omezování průmyslové spotřeby začalo snižováním počtu pracovních hodin v italské firmy Ferrari v Itálii. Tento týden již omezení výroby hrozí většině evrop­ských automobilek včetně Volkswagen, Škoda Auto, Hyundai Motor, Ford a Re­nault-Nissan.

Pokles spotřeby elektřiny v EU není u konce

Omezení výroby a tím i snížení spotřeby s nejvyšší pravděpo­dobností čeká také ostatní průmyslová odvětví. Z tohoto důvodu očekáváme nejméně během následujících dvou týd­nů rychlý pokles spotřeby elektřiny v EU, což dopomůže k dalšímu poklesu cen elektřiny na trhu.


Zajímá vás energetický trh, aktuální situace na trhu i prognózy cen energií? 
Vyzkoušejte naše analýzy a konzultace na 14 dní zdarma. 

Zdarma vyzkoušet


Analytický tým Energy Managers, a.s.Copyright © 2018 Energy Managers, a.s. Všechna práva vyhrazena. Webové stránky vytvořil Tomáš Hlad.

Firemní video vytvořil Michal Orsava a tým Pixtream s.r.o.

Podmínky ochrany osobních údajů/GDPRDisclaimer Energy Managers