EDF sníží výkon jaderných elektráren Francie - Prognózy vývoje ceny

EDF sníží výkon jaderných elektráren Francie

Cena elektřiny ve Francii minulý týden skokově posílila a podpořila růst ceny německé elektřiny. Tento týden však již francouzská elektřina oslabí a podpoří pokles ceny elektřiny May-20 v Německu, protože snížení výkonu francouzských reaktorů nebude tak výrazné. Snížení výkonu jaderných elektráren Francie o avizovaných 20 % pravděpodobně nedosáhne. Cena elektřiny May-20 v Německu i Česku tento týden oslabí, jelikož budou následovat pokles ceny italské a především francouzské elektřiny.


EDF přesný rozpis odstávek nezveřejní

Již v březnu státní energetická firma EDF posunula údržbu 30-ti jaderných reaktorů a snížila plán výroby elektřiny z jaderných elektráren pro letošní rok na 375 – 390 TWh. V minulém týdnu navíc tr­hem s elektrickou energií otřásla zpráva o dalším snížení výrobního cíle elektřiny energetické firmy EDF o 20 % na 300 TWh za rok. Podle EDF má dojít ke snížení vý­roby elektřiny ve druhém a třetím čtvrt­letí tohoto roku. Omezení výkonu jader­ných elektráren totiž bylo naplánováno na období nízké spotřeby pro vytvoření úspor jaderného paliva, které bude vyu­žito letos v zimě.

Analytická firma Platts již v minulém týd­nu uvedla, že můžeme očekávat omeze­ní výkonu jaderných elektráren Francie během léta na průměrných 39 GW. Sníže­ní výkonu tamních jaderných elektráren o 20 % by však znamenalo jeho omeze­ní na průměrných 36 GW. Takto výrazné omezení však prozatím pravděpodobné není. EDF měla původně již tento týden zveřejnit rozpis nových odstávek a no­vou predikci výkonu jaderných elektrá­ren Francie. Podle posledních zpráv však žádný přesný rozpis odstávek zveřejněn nebude a EDF má odstávky upravovat postupně. Je tedy pravděpodobné, že rozsah odstávek nebude tak výrazný, jak by se podle ročního plánu výroby EDF mohlo zdát, ceny elektřiny, zejména pro Q3/20, budou moci mírně oslabit.

Jaderné elektrárny Francie výkon zatím nesnížen

EDF o víkendu odstavila jen 4 reaktory s výkonem 2,4 GW a predikce výkonu jaderných elektráren EDF pro rok 2020 se prozatím od minulého týdne příliš nezměnila. Odstávky bu­dou ještě přibývat, avšak prozatím EDF omezení výkonu až o 20 % zdaleka nedosáhla. Podle EDF budou odstávky oznamo­vány podle aktuálních úrovní spotřeby a dostupnosti pracov­níků. Růst cen elektřiny by tento týden nastlal jen v případě ohlášení výrazně většího počtu odstávek, než EDF oznámila.

Výkon jaderných elektráren - predikce

Výkon jaderných elektráren – predikce. Zdroj_EnergyManagers,a.s.

Emisní povolenky i akcie tento týden oslabí

Ceny emisních povolenek i v minulém týdnu citlivě reagovaly na pohyby hodnoty akcií – zejména amerického akciového in­dexu SP 500. Prozatím nebyla korelace cen amerických akcií a emisních povolenek přerušena. Tento týden očekáváme po­kles hodnoty amerických akcií, který podpoří týdenní pokles cen emisních povolenek.

Minulý týden k růstu cen emisních povolenek přispěly také zprávy o omezení výkonu jaderných elektráren Francie během letošního roku až o 20 % oproti obvyklým hodnotám. Nižší výkon jaderných elektráren povede po návratu spotřeby elek­třiny v EU k normálu (květen a červen) k růstu výroby elek­třiny v uhelných a paroplynových elektrárnách. Růst výroby elektřiny z fosilních paliv během léta tak posílí poptávku po emisních povolenkách ze strany provozovatelů elektráren. Poptávka po emisních povolenkách je však prozatím nízká, což ukazují také slabé výsledky prodejních aukcí na burze EEX, kde se povolenky prodávají pod tržními cenami na ICE.


Chcete aktuální informace z trhu a prognózy ceny energií?
Vyzkoušejte naše analýzy a konzultace.

Zdarma vyzkoušet


Analytický tým Energy Managers, a.s.Copyright © 2018 Energy Managers, a.s. Všechna práva vyhrazena. Webové stránky vytvořil Tomáš Hlad.

Firemní video vytvořil Michal Orsava a tým Pixtream s.r.o.

Podmínky ochrany osobních údajů/GDPRDisclaimer Energy Managers