Energie i akcie pod vlivem pandemie koronaviru oslabí - Strategický nákup energií pro velkoodběratele

Energie i akcie pod vlivem pandemie koronaviru oslabí

Energetické i akciové trhy bude ještě nejméně do poloviny dubna podporovat v jejich poklesu obava z příchodu druhé vlny nákazy v Číně a Japonsku, další očekávaný skokový růst počtu nakažených v amerických metropolích a panické zpřísňování nouzových opatření v EU. Na druhou stranu tempo šíření nákazy koronaviru v Itálii přestalo narůstat, a pokud se situace nezhorší, pak můžeme ve druhé polovině dubna počítat alespoň s částečným uvolněním nouzových opatření.

Evropa prozatím zpřísňuje nouzová opatření

Španělsko, Francie, Belgie, Německo a Británie patří mezi poslední země EU, kte­ré ohlásily zpřísnění zákazů vycházení. To by mohlo například v Británii trvat až do června. Podle našeho názoru však nouzový stav v zemích EU přetrvá nejdéle do května. Důvodem je očekávaný pokles tempa růstu nakažených a rychlý úby­tek příjmů domácností, který nedovolí nouzová opatření udržet po dobu něko­lika měsíců.

V Itálii by mohlo dojít k uvolnění nouzových opatření již v polovině dubna, což by podpořilo obrat cen energií k růstu. V Itálii totiž počet nakažených přestal expo­nenciálně narůstat. V minulém týdnu přibývalo asi 5 000 nakažených každý den a tempo denního přírůstku nakažených by mělo zpomalit již tento týden.

USA zaznamená další skokový nárůst nakažených

Nákaza koronavirem bude nejméně v první polovině dubna hlavním faktorem poklesu cen na energetických trzích. Situace se prudce zhoršila v USA, zatímco Čína i Japonsko čelí možné druhé vlně nákazy:

– V Číně přibylo minulý týden přes 300 nově nakažených koronavirem;

– V indonéské Jakartě bude uvalena karanténa na 30 mil. obyvatel;

– Epicentrem šíření nákazy by se tentokrát mohl stát Peking;

– Největší počet nakažených na světě hlásí USA – 123 000 osob (data k 28.3.);

– Jen v New Yorku čekáme do poloviny dubna 1 milion nakažených;

– Do poloviny dubna čekáme rychlý růst případů v dalších metropolích USA;

– Opatření omezující pohyb v USA budou uvolněna nejdříve 15.4.

Největší propad USD od 2009

Hodnota amerického dolaru v minulém týdnu propadla i přesto, že senátem prošel návrh zákona na finanční injekci na pod­poru americké ekonomiky v rekordní výši 2,2 bilionu dolarů. Ani to však nedovedlo zabránit propadu hodnoty amerického do­laru, který reagoval na historicky nejvyšší nárůst nezaměstnanosti. V minulém týdnu v USA požádalo o podporu v nezaměstna­nosti téměř 3,3 milionu obyvatel. Dolar by však měl již tento týden mírně posílit, což podpoří pokles ceny uhlí Cal-21.

Světové akcie dále oslabí

Akciové trhy za minulý týden zaznamena­ly nejsilnější týdenní nárůst od roku 2008. Například americký akciový index SP 500 zaznamenal nárůst přes 13 % z pondělních minim na čtvrteční maximum. Takový po­hyb akcií je v prudkém klesajícím trendu typický. V roce 2008 index SP 500 zazname­nal 6 krátkých růstů v trvání 1 – 6 dní, které přinesly růst o 9 – 19 %. I tentokrát očeká­váme, že po prvním skokovém růstu akcií bude jejich klesající trend pokračovat také během tohoto týdne.


Zajímá vás energetický trh, aktuální situace na trhu i prognózy cen energií?
Vyzkoušejte naše analýzy a konzultace na 14 dní zdarma. 

Zdarma vyzkoušet


Analytický tým Energy Managers, a.s.



Copyright © 2018 Energy Managers, a.s. Všechna práva vyhrazena. Webové stránky vytvořil Tomáš Hlad.

Firemní video vytvořil Michal Orsava a tým Pixtream s.r.o.

Podmínky ochrany osobních údajů/GDPRDisclaimer Energy Managers