Zmírněné napětí na Blízkém východě trend ropy nezměnilo - Strategický nákup energií pro velkoodběratele

Zmírněné napětí na Blízkém východě trend ropy nezměnilo

Od minulého roku obchodníci s ener­giemi s napětím sledují zostření na­pětí mezi USA a Íránem. Ať už se jednalo o americké sankce zaměřené na snížení ropného exportu Íránu, zadržování rop­ných tankerů v mezinárodních vodách, či útoky na ropnou infrastrukturu, tyto události nejvíce ovlivňovaly cenu se­veromořské ropy Brent.

V roce 2019 byly všechny tyto incidenty rychle ukončeny následným diploma­tickým jednáním obou zúčastněných stran. Efekt na ceny ropy Brent byl proto vždy krátkodobý.

Útoky na saúdská ropná zařízení Abkajk a Churajs způsobila v polovině září růst cen ropy Brent mírně pod hranici 70 USD za barel. Uklidnění konfliktu diplo­matickou cestou a rychlé obnovení těž­by a exportu saúdské ropy však přispě­lo k propadu cen ropy zpět na původní úroveň 60 USD za barel v období 10 ob­chodních dní.

Začátek roku 2020 přinesl útoky na americké velvyslanectví v Bagdádu, následované zabitím velitele íránských jednotek Kuds Kásima Sulejmáního útokem amerického dronu. Cena ropy po těchto zprávách dokonce překonala zářijová maxima a krátce překonala hra­nici 70 USD za barel.

Ceny ropy následovaly vzorec z roku 2019 a ani tentokrát se nárůst cen ropy, alespoň prozatím, neudržel. Ropa ten­tokrát během pouhých tří obchodních dní svůj nárůst smazala a propadla se zpět na 65 USD za barel.

Vyostření přes víkend?

I přesto, že okamžité další vyostření konfliktu nenastalo, riziko nových útoků stále trvá.

„NOVÉ STŘETY HROZÍ O VÍKENDU“

Konflikt mezi oběma zeměmi by se opět rozhořel, pokud by během následujících týdnů přišel o život americký voják. I přesto, že si nyní Írán vyostření konflik­tu nepřeje, mohlo by k němu dojít ne­dopatřením. V současné situaci je totiž nemožné zabránit všem střetům Íránem podporovaných milic a amerických jed­notek. To zejména platí o Íránko-syrské hranici, kde se v noci na pátek rozhořely nové boje. Riziko také představuje po­kračující snaha Iráku o vypuzení americ­kých vojáků.

Je růst ceny ropy za námi?

Z hlediska technické analýzy se cena ropy Brent navzdory posledním propa­dům drží v rostoucím trendu. Pro zacho­vání tohoto rostoucího trendu cena ropy Brent nesmí oslabit pod plovoucí prů­měr za posledních 200 dní (64,31 USD/ bbl). V případě vyostření napětí by ropa mohla opět posílit nad 70 USD za barel.

Technická analýza – ropa Brent

Vliv ropy na cenu plynu

Za tento týden cena ropy Brent ztrati­la na hodnotě téměř 5 % a je na cestě k nejsilnějšímu týdennímu poklesu od července. Plyn Cal-21 za tento týden ztratil na hodnotě přibližně 2 %. Kore­lace ceny zemního plynu pro rok 2021 a ropy Brent je tedy nyní nižší než v minu­losti.

Dá se však říci, že ropa brzdí od začát­ku prosince pokles ceny plynu pro rok 2021 a udržuje ji stabilní. Od 2. prosince ropa Brent posílila o 7,2 % a za tu samou dobu cena plynu pro rok 2021 oslabila jen o 2,5 %.

Bez nárůstu ceny ropy by byla cena plynu Cal-21 nyní výrazně nižší, než její současná hodnota kvůli přezásobení evropského trhu se zemním plynem a pokračujícímu teplému počasí.

Pokračující napětí na Blízkém východě je nyní klíčové pro udržení ceny plynu pro rok 2021 nad klíčovou úrovní pod­pory ve výši 16,9 EUR/MWh.

© 2020 Energy Managers, a.s.Copyright © 2018 Energy Managers, a.s. Všechna práva vyhrazena. Webové stránky vytvořil Tomáš Hlad.

Firemní video vytvořil Michal Orsava a tým Pixtream s.r.o.

Podmínky ochrany osobních údajů/GDPRDisclaimer Energy Managers