V roce 2019 byly všechny tyto incidenty rychle ukončeny následným diplomatickým jednáním obou zúčastněných stran. Efekt na ceny ropy Brent byl proto vždy krátkodobý.
Útoky na saúdská ropná zařízení Abkajk a Churajs způsobila v polovině září růst cen ropy Brent mírně pod hranici 70 USD za barel. Uklidnění konfliktu diplomatickou cestou a rychlé obnovení těžby a exportu saúdské ropy však přispělo k propadu cen ropy zpět na původní úroveň 60 USD za barel v období 10 obchodních dní.
Začátek roku 2020 přinesl útoky na americké velvyslanectví v Bagdádu, následované zabitím velitele íránských jednotek Kuds Kásima Sulejmáního útokem amerického dronu. Cena ropy po těchto zprávách dokonce překonala zářijová maxima a krátce překonala hranici 70 USD za barel.
Ceny ropy následovaly vzorec z roku 2019 a ani tentokrát se nárůst cen ropy, alespoň prozatím, neudržel. Ropa tentokrát během pouhých tří obchodních dní svůj nárůst smazala a propadla se zpět na 65 USD za barel.
I přesto, že okamžité další vyostření konfliktu nenastalo, riziko nových útoků stále trvá.
Konflikt mezi oběma zeměmi by se opět rozhořel, pokud by během následujících týdnů přišel o život americký voják. I přesto, že si nyní Írán vyostření konfliktu nepřeje, mohlo by k němu dojít nedopatřením. V současné situaci je totiž nemožné zabránit všem střetům Íránem podporovaných milic a amerických jednotek. To zejména platí o Íránko-syrské hranici, kde se v noci na pátek rozhořely nové boje. Riziko také představuje pokračující snaha Iráku o vypuzení amerických vojáků.
Z hlediska technické analýzy se cena ropy Brent navzdory posledním propadům drží v rostoucím trendu. Pro zachování tohoto rostoucího trendu cena ropy Brent nesmí oslabit pod plovoucí průměr za posledních 200 dní (64,31 USD/ bbl). V případě vyostření napětí by ropa mohla opět posílit nad 70 USD za barel.
Za tento týden cena ropy Brent ztratila na hodnotě téměř 5 % a je na cestě k nejsilnějšímu týdennímu poklesu od července. Plyn Cal-21 za tento týden ztratil na hodnotě přibližně 2 %. Korelace ceny zemního plynu pro rok 2021 a ropy Brent je tedy nyní nižší než v minulosti.
Dá se však říci, že ropa brzdí od začátku prosince pokles ceny plynu pro rok 2021 a udržuje ji stabilní. Od 2. prosince ropa Brent posílila o 7,2 % a za tu samou dobu cena plynu pro rok 2021 oslabila jen o 2,5 %.
Bez nárůstu ceny ropy by byla cena plynu Cal-21 nyní výrazně nižší, než její současná hodnota kvůli přezásobení evropského trhu se zemním plynem a pokračujícímu teplému počasí.
Pokračující napětí na Blízkém východě je nyní klíčové pro udržení ceny plynu pro rok 2021 nad klíčovou úrovní podpory ve výši 16,9 EUR/MWh.
© 2020 Energy Managers, a.s.
Copyright © 2018 Energy Managers, a.s. Všechna práva vyhrazena. Webové stránky vytvořil Tomáš Hlad.
Firemní video vytvořil Michal Orsava a tým Pixtream s.r.o.
Podmínky ochrany osobních údajů/GDPR • Disclaimer Energy Managers